Malá cena Kopřivnice: domácí oddíl slavil deset medailí

Kopřivnice (mha) – Parádní tečku za úspěšnou sezonou má za sebou krasobruslařský oddíl FSC Kopřivnice. Na domácí Malé ceně Kopřivnice, která se konala v neděli 17. března a uzavřela tak stávající sezonu 2023–2024, cinklo pro FSC Kopřivnici celkem deset medailí – čtyři zlaté, tři stříbrné a tři bronzové.

Jednou z medailistek domácího FSC na Malé ceně Kopřivnice byla i Nela Laki (na snímku), která v kategorii nováčci – starší dívky vybojovala bronzovou medaili. FOTO: MAREK HAVRAN

Jednou z medailistek domácího FSC na Malé ceně Kopřivnice byla i Nela Laki (na snímku), která v kategorii nováčci – starší dívky vybojovala bronzovou medaili.

FOTO: MAREK HAVRAN

Na Malé ceně Kopřivnice, která patří do Poháru ČKS, se představilo celkem 123 mladých krasobruslařů a krasobruslařek z celé republiky, včetně devatenácti zástupců FSC Kopřivnice, v jejichž barvách závodilo osmnáct děvčat a jeden chlapec. A pořadatelský oddíl byl ve výsledkových listinách pořádně vidět. V nejmladší kategorii nováčci-mladší dívky zajela Laura Velartová 10. místo, v nováčcích starších dívek už z toho byla první medaile – bronz brala Nela Laki, desátá skončila Nela Pospíšková. V nováčcích chlapcích si vyjel stříbrnou medaili kopřivnický borec Tadeáš Genzer, pro kterého to byla sladká odměna po komplikované sezoně. „Tadeáš ve své první sezoně měl startovat už loni v prosinci na Velké ceně Kopřivnice, ale onemocněl a potom se mu to stalo podobně ještě dvakrát. Takže nakonec začal s tréninkem až v březnu a jsme rádi, že se stihl připravit na Malou cenu Kopřivnice. I proto jsme rádi, že to vše zvládl a zkusil si závodní atmosféru,“ pochválil jediného chlapeckého zástupce v sestavě domácího klubu trenér Evžen Milčinský.

V dalších dvou kategoriích to byly doslova medailové žně pro pořadatelský oddíl. Nejmladší žačky vyhrála Anna Králíková, třetí skončila Alexandra Matušíková, dále pak byla 23. Valentýna Krupová, 30. Stefania Loktionova. V kategorii mladších žaček zvítězila Izabela Matušíková před Janou Navrátilovou, pro kterou to byla vůbec první medaile. „Pro Janu je to medaile velmi cenná, začala totiž s krasobruslením o dost později než ostatní děvčata, navíc to bylo v době covidu, kdy ty možnosti byly omezené, takže pro ni je medaile pěkným oceněním a povzbuzením do další práce,“ řekl trenér Milčinský. V mladších žačkách ještě byla 4. Žaneta Ella Kuběnová a 24. Natálie Ošmerová. V posledních dvou kategoriích to byl velice příjemný pohled na stupně vítězů, když pokaždé se tam probojovala hned dvojice kopřivnických děvčat. V žačkách vyhrála Izabela Libigerová před Natálií Sopuchovou (dále pak byly 4. Adéla Hasalová, 22. Aneta Burýšková), v juniorkách zvítězila Dominika Neumannová, bronz slavila Zuzana Horáková a 10. skončila Klára Sýkorová.

S vystoupením na domácím závodě samozřejmě panuje v FSC Kopřivnice spokojenost. A není to jen díky vysokému počtu umístění na stupních vítězů. „Medaile jsou samozřejmě příjemným bonusem a všem je přejeme. Ale jsme rádi tak nějak za všechny, kteří si mohli ještě na konci těžké sezony zazávodit a nabrat cenné zkušenosti pro další rozvoj. Hlavně ti nejmladší toho měli nad hlavu, protože na rozdíl od závodů dál od domova zde tentokrát měli spoustu fanoušků – rodičů, babiček, dědečků a dalších, a byla to pro ně celkem fuška. Viděli jsme, jak jsou nervózní. Ti starší už se s tím umějí vyrovnat lépe, ale ti nejmenší toho měli fakt dost, tak i kvůli nim jsme rádi, že se všechno zvládlo,“ pousmál se Evžen Milčinský.

Pětice krasobruslařek uspěla na MČR, Eliška Kubáňová slaví bronz

České Budějovice (mha) – Na výbornou zvládla pětice kopřivnických krasobruslařek Mistrovství České republiky žactva, mladšího a nejmladšího žactva, které se uskutečnilo o prvním březnovém víkendu v Českých Budějovicích. Na jihu Čech se na „republice“ dařilo jednak mladší trojici nováčků (Izabela Matušíková, Anna Králíková, Natálie Sopuchová) a jednak také o trochu zkušenější dvojici Julie Hruškovská – Eliška Kubáňová ve starší kategorii, kde z toho nakonec cinkla i medaile zásluhou Elišky Kubáňové.

V kategorii nejmladších žaček se prvně v kariéře účastnily MČR Izabela Matušíková a Anna Králíková. A vedly si výborně, Matušíková vybojovala 27. místo a Králíková byla šestnáctá. „Obě holky jely republiku úplně poprvé a šlo jim to dobře. Musely se popasovat s určitou nervozitou i neznalostí s takto velkou akcí, ale nakonec to daly hezky,“ chválil své svěřenkyně trenér FSC Kopřivnice Evžen Milčinský. Také Natálie Sopuchová v kategorii mladších žaček byla na republice úplně poprvé a také ona se v konkurenci těch nejlepších v zemi v dané kategorii  držela statečně, důkazem toho je parádní patnácté místo. „Natálie zajela velmi dobře. Maličkou kaňkou, za kterou ona nemůže, je fakt, že nám rozhodčí strhli body za jednu pasáž, kde Natálie dělala takový slajd a sudí to kvalifikovali jako pád. Což nám ubralo tři body, které kdybychom měli, tak je Natálie o pět míst výše, tedy desátá. Ale i takto je to super a může být spokojená,“ konstatoval trenér Milčinský. 

V kategorii žaček měl oddíl FSC Kopřivnice dvojí zastoupení a obě děvčata již měla s republikou zkušenosti z minulého roku, kdy se MČR konalo v Kopřivnici. Julie Hruškovská v Českých Budějovicích byla po krátkém programu jedenáctá a po volné jízdě se pak ještě posunula o jednu příčku na parádní desátou pozici. „Výborný výsledek a solidní jízdy jak v kraťasu, tak ve volné jízdě. Určitě to pro Julii bylo dobré mistrovství,“ chválil trenér Evžen Milčinský. Druhou zástupkyní ve stejné kategorii a celkově pátou kopřivnickou krasobruslařkou na šampionátu byla Eliška Kubáňová, která loni doma v Kopřivnici slavila titul, ještě v kategorii mladších žaček. Tentokrát už bojovala o kategorii výše v žačkách – a byl z toho parádní bronz. Ale nemuselo být taky vůbec nic, protože talentovaná krasobruslařka na šampionát málem vůbec neodjela. „Eliška to měla hodně těžké a divoké. Na středečním tréninku dva dny před odjezdem na MČR byla špatná, pak večer měla horečky kolem 38 stupňů a tak tak že s námi odjela to zkusit. V Budějovicích to bylo na hraně, jestli nastoupit, nebo ne, ale Eliška teda nechtěla o nenastoupení nic slyšet, tak to šla zkusit,“ popsal velké nesnáze kolem Elišky Kubáňové trenér Milčinský. Přestože to zdravotně nebylo ani zdaleka ono, tak se nakonec ukázalo, jak velká bojovnice Eliška je. „Sobotní krátký program jela pod prášky, nezvykle oproti jindy spala před závodem, při jízdě ji bolely svaly, no, zkrátka na ty okolnosti to zvládla skvěle a bylo z toho čtvrté místo. Jediným cílem bylo vydržet nějak i nedělní volnou jízdu a porvat se o co nejlepší výsledek,“ pokračoval trenér. A nedělní boje přinesly šťastný konec. Přestože Eliška v nemoci nezajela úplně ideálně, byla po své volné jízdě průběžně první a na řadu již šly jen první tři po krátkém programu. „Na ty zbylé tři jízdy jsme se dívali a moc jsme nevěřili, že některá ze soupeřek udělá natolik velkou chybu, že spadne až za Elišku. Nakonec se to však stalo a mohu říct, že se v našem táboře strhly velké oslavy. Bronz v dané situaci, navíc v první sezoně ve starší kategorii, to je skvělý úspěch,“ radoval se kouč Milčinský. Radost však kopřivnické výpravě udělala celá pětice děvčat, které na ledě nechaly všechno a zajely většinou mnohem vyšší pořadí, než s jakým se do MČR kvalifikovaly. „Určitě jsme spokojeni. Mistrovství republiky je vrcholem sezony a jsme moc rádi, že to holky nejen zažily, ale že taky zajely dobré jízdy a ukázaly, na co mají. Pro všechny to jednak byla odměna za práci a přípravu v sezoně a hlavně také motivace do další práce,“ pravil Evžen Milčinský a neopomněl také na jedno speciální poděkování. „Bylo pro nás z klubu příjemným překvapením, kolik našich dětí, které ani na MČR nestartovaly nebo jejich kategorie MČR nemá, se s rodiči a dalšími fanoušky a příznivci krasobruslení vydali do Budějovic a fandili děvčatům. Opět se potvrdilo, že ta parta kolem krasobruslařek je výborná a moc děkujeme za podporu a fandění,“ dodal Evžen Milčinský.

Krasobruslařky uspěly v Třinci, teď zamíří pětice na MČR žactva

Třinec (mha) – Poslední závod Českého poháru zdárně zvládly krasobruslařky FSC Kopřivnice. Děvčata si nejen vyjela dobrá umístění v rámci tohoto podniku včetně jedné zlaté medaile, ale holky se také ve velmi pěkném počtu definitivně kvalifikovaly na Mistrovství České republiky žactva, které se jede o prvním březnovém víkendu v Českých Budějovicích.

Na Velké ceně Třince bojovala devítka kopřivnických děvčat a dařilo se jim vesměs dobře. V kategorii žaček zvítězila Eliška Kubáňová, 9. byla Julie Hruškovská a 30. Izabela Libigerová. V mladších žačkách se Natálie Sopuchová umístila na 7. místě, dále byla 24. Jana Navrátilová a 31. Žaneta Ella Kuběnová. V nejmladších žačkách vybojovala Anna Králíková 7. pozici, Alexandra Matušíková byla 21. a Isabela Matušíková 24. Výsledky tohoto posledního podniku vyššího Českého poháru potvrdily, že na MČR žactva pojede celkem pětice kopřivnických krasobruslařek – Eliška Kubáňová, Julie Hruškovská, Isabela Matušíková, Anna Králíková a Natálie Sopuchová.

https://www.koprivnice.cz/krasobruslarky%2Duspely%2Dv%2Dtrinci%2Dted%2Dzamiri%2Dpetice%2Dna%2Dmcr%2Dzactva/d-77713/p1=5138

Na juniorském MČR uspěli Tadeáš Václavík i Dominika Neumannová

Úspěšné pro oba zástupce FSC Kopřivnice bylo mistrovství České republiky juniorů v krasobruslení, které se uskutečnilo o prvním únorovém víkendu v Mariánských Lázních. Tadeáš Václavík, který v této sezoně jezdí v barvách FSC Kopřivnice, získal mistrovský titul, a to dokonce s osobním bodovým rekordem, a v juniorkách obsadila republikovou 21. příčku Dominika Neumannová, což má svou hodnotu i díky tomu, že měla v posledních týdnech před šampionátem zdravotní patálie, a příprava tak nemohla být ideální.

Titul juniorského mistra ČR v Mariánských Lázních dle očekávání získal talentovaný mladík, který letos jezdí v barvách FSC Kopřivnice – Tadeáš Václavík. Jeho výsledek ještě umocňuje fakt, že vše vyřídil v novém osobním bodovém rekordu – 172,25 bodu. „Předvedl jsem to, co jsem mohl, přibližně o dvanáct bodů, to je můj rekord, takže jsem spokojený,“ uvedl po vítězné jízdě na MČR juniorů Václavík, který bohužel nenapodobí svou dívčí kolegyni, mistryni republiky Janu Horčičkovou (Pardubice), která jakožto čerstvá mistryně republiky pojede na MS juniorů, které se koná na přelomu února a března v tchajwanské Tchaj-peji. „Nemám bohužel splněno bodové kritérium. Ale budu se teď soustředit na trénink, chtěl bych zkusit trojitého axela a čtverný salchow v příští sezoně, takže na tom teď budu pracovat,“ dodal Tadeáš Václavík. Z výsledku a hlavně z nového bodového maxima měl radost i trenér FSC Kopřivnice Evžen Milčinský. „Tadeáš plně potvrdil své kvality a ukázal , jaký v něm třímá potenciál. Jeho osobák je velmi příjemný bonus. Příští rok může a dle mě i bude mít velmi reálnou šanci se na mistrovství světa juniorů dostat,“ řekl trenér Milčinský. Radost jemu i celému oddílu FSC Kopřivnice udělala také dívčí zástupkyně na šampionátu v lázeňském městě – Dominika Neumannová. Pro ni je stávající sezona vůbec první v juniorkách a o to cennější její účast na MČR je. „Přechod z žaček do juniorek je velmi těžký. Jsme rádi, že Dominika se probojovala mezi nejlepších 24 juniorek a mohla si zkusit atmosféru republikového mistrovství. Poměrně pěkně zajela krátký program i volnou jízdu. Je potřeba si uvědomit i to, že Dominika měla v prosinci zdravotní patálie, kdy si ve škole při basketu poranila kotník, a několik týdnů tak vypadla z přípravy. I z tohoto pohledu hodnotíme její výkony a umístění na MČR juniorek pozitivně,“ pochválil svoji svěřenkyni Evžen Milčinský. Trenérský štáb i celý oddíl FSC Kopřivnice už se pilně připravuje a pomalu těší na další z vrcholů sezony, a sice MČR žactva, ml. žactva a nejml. žactva 2024, které se koná o prvním březnovém víkendu v Českých Budějovicích a na kterém bude mít kopřivnický oddíl několikanásobné zastoupení.

https://www.koprivnice.cz/na%2Djuniorskem%2Dmcr%2Duspeli%2Dtadeas%2Dvaclavik%2Di%2Ddominika%2Dneumannova/d-77599/p1=5138

Krasobruslařka Neumannová vybojovala republikové finále

Kopřivnická krasobruslařka Dominika Neumannová se hned ve své první sezoně v juniorské kategorii probojovala na Mistrovství České republiky. Rozhodl o tom závod ve Strakonicích, kde Dominika o třetím lednovém víkendu vyjela 17. místo.

Tím se probojovala do TOP 24, která o prvním únorovém víkendu pojede mistrovství republiky v Mariánských Lázních. „Na šampionát jde nejlepších 24 závodnic a my jsme měli spočítáno, že Dominika je průběžně pětadvacátá. I proto jsme rádi, že Strakonice zvládla, a sedmnáctým místem se tak posunula do kýžené TOP 24 a pojede republikové finále,“ pochvaloval si trenér Evžen Milčinský. Tomu udělaly radost i další dvě zástupkyně FSC Kopřivnice, které ve Strakonicích bojovaly v kategorii žaček a již mají nějakou dobu jistý postup na MČR, které v březnu pojede nejlepších třicet v kategorii. Eliška Kubáňová brala stříbro, ale opět to bylo s lehkým dramatem. „V rozjížďce před ostrým závodem se srazila se soupeřkou a natloukla si bok. S pomocí obstřiků jsme to dali dohromady, ale úplně stoprocentní to nebylo. I tak se s tím poprala a stříbro je výborné,“ řekl trenér Milčinský, kterého potěšila i Julie Hruškovská, jež skončila šestá. „Zajela výborně hlavně krátký program a potvrdila dobré výkony z celé sezony,“ pochválil trenér i druhou zástupkyni FSC Kopřivnice.

https://www.koprivnice.cz/krasobruslarka%2Dneumannova%2Dvybojovala%2Drepublikove%2Dfinale/d-77475/p1=5138

Krasobruslařkám se dařilo v Jičíně i v Brně, pomohli i dva muži

Krasobruslařky FSC Kopřivnice v úvodu nového roku úspěšně zvládly závody v Novém Jičíně a v Břeclavi, pokaždé to bylo i s medailovými třešničkami na dortu. Vědět o sobě daly i dva týmy v synchro krasobruslení, v jednom z nich dokonce i za podpory dvou mužských členů.

Skupina jedenácti kopřivnických krasobruslařek vyrazila na Pohár ČKS do Nového Jičína a dařilo se jim tam náramně, včetně medailových umístění. V kategorii žaček vyhrála Adéla Hasalová, druhá byla Izabela Libigerová a 29. Aneta Burýšková. V kategorii nejmladších žaček získala Alexandra Matušíková stříbrnou medaili a 24. skončila Valentýna Krupová. V mladších žačkách brala Natálie Ošmerová 19. místo. V mladších nováčcích se Laura Velartová umístila na 6. pozici, ve starších nováčcích skončila pátá Nela Laki. První soutěžní jízdu si v Novém Jičíně zajely Sofie Baďurová, Agnes Červenková a Stefania Loktionova, které to zvládly skvěle a byly odměněny medailí. „Tady bych rád pochválil všechny holky, které v Novém Jičíně závodily. Medaile jsou samozřejmě super, ale skutečně zde zaslouží pochvalu všechny holky, byl to první závod po vánoční pauze a vzhledem k tomu předvedly pěkné výkony,“ řekl trenér mladých krasobruslařek Evžen Milčinský.

O týden později vyjela jiná kopřivnická skupinka na závod vyššího Českého poháru do Břeclavi. A také tam byla děvčata vidět a byla z toho i jedna medaile. V nejmladších žačkách dojela Anna Králíková 11. a Isabela Matušíková 21. „Holky zajely dobře. Anička je podle našich předběžných propočtů v postupovém pásmu pro republikový šampionát, na který se kvalifikuje první třicítka závodnic. Někde na hraně top 30 je také Isabela Matušíková, která ještě asi bude muset na příštích závodech zabodovat a posichrovat si místo v top 30,“ řekl trenér Milčinský. V mladších žačkách byla Natálie Sopuchová 6., čímž se přiblížila jistotě top 30 a tím pádem republice, Žaneta Ella Kuběnová dojela ve svém teprve druhém závodě ve starší kategorii na 34. místě. V juniorkách se Dominika Neumanová umístila 14. a Zuzana Horáková 19. Obě bojují a dále budou bojovat o body pro republikový šampionát, který u juniorů jede prvních 24 závodnic a koná se již na začátku února, tedy dříve než mladší kategorie.

Největší úspěch kopřivnické výpravy v Břeclavi přišel v kategorii žaček, kde cinkla zlatá medaile, která by se ovšem dala nazvat jako divoká. Postarala se o ni Eliška Kubáňová, která se ke zlatu probila poměrně neobvyklým způsobem. „Musím to bohužel nazvat jedině tak, že Eliška zmastila krátký program,“ pousmál se s odstupem času trenér Evžen Milčinský nad jízdou, kterou stíhala jedna katastrofa za druhou. „Nepovedl se jí úvod, když neskočila úvodní kombinaci, a pak už to šlo ráz na ráz, nakupily se chybky včetně pádu v piruetě a bylo z toho až jedenácté místo po krátkém programu,“ popsal neradostnou jízdu trenér. Naštěstí se opora kopřivnického klubu dala skvěle dohromady a předvedla parádní představení. „Trošku jsme si v čase mezi kraťasem a volnou jízdou promluvili, ujasnili některé věci a volná jízda se Elišce povedla velmi dobře. Předvedla přesně to, čeho je schopna, a až na maličkosti to bylo v pořádku. I takové závody se občas stanou,“ řekl trenér Milčinský. Velmi dobře se prezentovala v žačkách také druhá zástupkyně FSC Kopřivnice Julie Hruškovská, která skončila devátá. „Julii bych rád pochválil za krátký program, po kterém byla pátá. I volnou jízdu pak zajela velmi pěkně, odskákala v ní čtyři trojité skoky a stejně jako u Elišky to vypadá dobře s kvalifikováním se na mistrovství republiky na konci sezony, které pojede 30 nejlepších,“ uvedl Milčinský.

Oddílu FSC Kopřivnice se kromě soutěží jednotlivců dařilo také v synchro krasobruslení, kde přišly na sklonku uplynulého roku dva pěkné výsledky. Volná jízda týmu Angels Gang, ve kterém bylo jedenáct žen a také dva muži, získala šesté místo v kategorii Adult na mezinárodním závodě v Brně. „Je to taková naše speciální sestava, tým se skládá převážně z žen, které dříve závodily a teď se třeba vracejí po mateřské, dokonce jsou v týmu i dva muži,“ prozradil trenér Milčinský. Ve stejném závodě se dařilo i týmu děvčat s názvem Black angels, který navázal na medaili z polského Gdaňsku a i v Brně získal cenný kov – bronz. „Z patnácti týmů se naše děvčata v kategorii mixed age umístila na parádním třetím místě za dvěma maďarskými týmy, což bylo nejlepší z českých týmů. Až za námi skončila družstva z Jihoafrické republiky, Velké Británie nebo Finska,“ dodal spokojeně Evžen Milčinský.

https://www.koprivnice.cz/krasobruslarkam%2Dse%2Ddarilo%2Dv%2Djicine%2Di%2Dv%2Dbrne%2Dpomohli%2Di%2Ddva%2Dmuzi/d-77443/p1=5138